menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A pack of 6 red pens cost £2.76 what is the price per pen
asked
Dec 18, 2021
136k
views
1
vote
A pack of 6 red pens cost £2.76 what is the price per pen
Mathematics
middle-school
Jesse Pangburn
asked
by
Jesse Pangburn
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
The price per pen would be 0.46 and here’s the work - hope this helped :)
Mishka
answered
Dec 21, 2021
by
Mishka
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
It’s £2.76 divided by 6 and it will equal £0.46
Gessica
answered
Dec 23, 2021
by
Gessica
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 13, 2021
206k
views
A pack of 6 red pens costs £2.76. What is the price per pen?
Subodh Joshi
asked
Jul 13, 2021
by
Subodh Joshi
7.7k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
206k
views
asked
Nov 8, 2021
148k
views
A pack of 6 red pens cost £2.76 what is the price per pen
Shayan Moghadam
asked
Nov 8, 2021
by
Shayan Moghadam
7.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
148k
views
asked
Sep 8, 2022
179k
views
Charles buys 60 packs of pens. There are 12 pens in each pack. Each pack costs £2.80. Charles sells each pen for 40p but he only manages to sell 2 3 of the pens. How much profit did he make
Heinz
asked
Sep 8, 2022
by
Heinz
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
14
votes
179k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org