Answer:
$1,729,098
Step-by-step explanation:
Given that,
EBIT = $377,000
No debt.
Cost of equity = 13.3 percent
Tax rate = 39 percent
Value of issuing bonds at par = $2.7 million
Coupon rate = 6.5%
Therefore,
Unlevered value of the firm:
= [EBIT × (1 - Tax rate)] ÷ Cost of equity
= [$377,000 × (1 - 0.39)] ÷ 0.133
= $229,970 ÷ 0.133
= $1,729,098