Answer:
Price per cookie $5.5
Step-by-step explanation:
The cost per cookies inclusive of wastage
$3× 100/(100-12)
=$3.409
Total cost for 150 units
= 150× 43.409
= $511.36
Total sales value for 150 units
= $511.36 + (60% × 511.36)
= $818.1818
Selling price per unit
=$818.18/150 units
= $5.5