Answer:
The number of pounds of bananas sold are 50 and the number of pounds of raspberries sold are 37.
Explanation:
Given:
Charlotte runs a farm stand that sells bananas and raspberries.
Each pound of bananas sells for $3.25 and each pound of raspberries sells for $1.75.
Charlotte sold 13 more pounds of bananas than pounds of raspberries and made $227.25 altogether.
Now, tot find the number of pounds of bananas sold and the number of pounds of raspberries sold.
Let the number of pounds of raspberries be
![x.](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/mmi228653dkvma4dszwy75q6dvkduzr4zg.png)
Let the number of pounds of bananas be
![x+13.](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/4zf4h2575vg5acs5gw2om38x8o3ppd826o.png)
Selling price of each pound of raspberries = $1.75.
Selling price of each bananas = $3.25.
Total price of bananas and raspberries sold = $227.25.
Now, we put an equation to get the number of pounds of bananas sold and the number of pounds of raspberries sold:
![x(1.75)+x+13(3.25)=227.25\\\\1.75x+3.25x+42.25=227.25\\\\5x+42.25=227.25](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/op80uy1i9ul1wb7o1es5p32o8cqhp42a1d.png)
Subtracting both sides by 42.25 we get:
![5x=185](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/l0g0qjyyad6qso1dxu5mff7jznil1pkd1v.png)
Dividing both sides by 5 we get:
![x=37.](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/72e2y2lvryv3gjway6zgqsgnxihiubwt95.png)
The number of pounds of raspberries = 37 pounds.
Substituting the value of
:
![x+13\\\\=37+13\\\\=50.](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/71scxl81pj1xb41avz512lnqh7jqr3tgsb.png)
The number of pounds of bananas = 50.
Therefore, the number of pounds of bananas sold are 50 and the number of pounds of raspberries sold are 37.