161k views
3 votes
Complicated question please help..

Complicated question please help..-example-1
User Erickreutz
by
7.0k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Part a) It cost approximately $13.70

Part b) Approximately 210 hours

Explanation:

Part a)

step 1

Find the total watts per hour


1,800(5)=9,000\ watts

step 2

Multiply the number of watts by 24 hours (1 day)


9,000(24)=216,000\ watts

convert to kilowatt

Divide by 1,000


216,000\ watts=216,000/1,000=216\ kilowatts

step 3

Find the cost

Multiply $0.06341 by the total kilowatts


216(0.06341)=\$13.70

Part b) Let

x ----> the number of hours

Multiply the total watts by the number of hours

75x

Convert to kilowatts

Divide by 1,000


0.075x\ kilowatts

we know that

0.075x multiplied by $0.06341 must be equal to $1

so


0.075x(0.0634)=1

solve for x


x=1/0.004755\\x=210\ hours

User Tominator
by
6.3k points