74.8k views
1 vote
A baseball weighs 220 g. Top speed for a professional pitcher is about 100 mph when he throws a fast ball. Find the de Broglie wavelength (in nm) associated with a baseball that is moving with a velocity of 42 mph

1 Answer

6 votes

Answer:


1.604* 10^(-25) nm is the de Broglie wavelength associated with a baseball that is moving with a velocity of 42 mph.

Step-by-step explanation:

De-Broglie's wavelength, which is:


\lambda=(h)/(mv)

where,


\lambda = De-Broglie's wavelength = ?

h = Planck's constant =
6.626* 10^(-34)Js

m = mass of particle =

v = velocity of the particle

We have :

Mass of baseball = m = 220 g = 0.220 kg ( 1g = 0.001 kg)

Velocity of the base ball = v = 42mph =
(42)/(2.237) m/s=18.78 m/s

1 m/s = 2.237 mph

De-Broglie wavelength of the baseball at v:
\lambda


\lambda =(6.626* 10^(-34)Js)/(0.220 kg* 18.78 m/s)</p><p>=1.604\times 10^{-34} m=1.604\times 10^{-25} nm[/tex]


1 m = 10^9 nm


1.604* 10^(-25) nm is the de Broglie wavelength associated with a baseball that is moving with a velocity of 42 mph.

User Syntax Rommel
by
7.7k points