96.6k views
2 votes
A company has budgeted direct materials purchases of $300,000 in July and $480,000 in August. Past experience indicates that the company pays for 70% of its purchases in the month of purchase and the remaining 30% in the next month. During August, the following items were budgeted:Wages Expense $150,000Purchase of office equipment 72,000Selling and Administrative Expenses 48,000Depreciation Expense 36,000The budgeted cash disbursements for August are

User Peter Howe
by
6.4k points

1 Answer

2 votes

Answer: $696,000

Step-by-step explanation:

Given the following;

JULY direct material purchase = $300,000

AUGUST BUDGET

direct material purchase =$480,000

Selling and administrative expenses = $48,000

Depreciation expense = $36,000

Purchase of office equipment = $72,000

Wages expenses = $150,000

Only 70% of the amount of purchases made in a month being paid that month. The remaining 30% paid the next month

Therefore, total Budgeted cash disbursement for the month of August will include ;

30% of July purchase

0.3 × $300,000 = $90,000

70% of August direct material

0.7 × $480,000 = $336,000

Wage expense = $150,000

Office equipment purchase =$72, 000

Selling and administration expenses = $48,000

= $(90,000 + 336,000+ 150,000+72,000+ 48,000) = $696,000.

User Beaver
by
7.6k points