Answer:
B) $.10.
Step-by-step explanation:
All the cost used in the production process is called production cost.
Capital cost = Units x Cost per unit = 2 x $10 = $20
Raw Material cost = Units x Cost per unit = 5 x $4 = $20
Labor cost = Units x Cost per unit = 8 x $3 = $24
Total Cost = Capital cost + Raw Material cost + Labor cost
Total Cost = $20 + $20 + $24 = $64
Cost per unit = Total cost / Number of units = $64 / 640 = $0.10