The unit price per of the yard of fabric = $2.50
The unit rate per inch of fabric is $0.0694.
Explanation:
The unit price of any object is the price of per unit.
Now, here given :
The cost of 2 yards of fabric = $5.00
So, to find the unit price, we need to find the cost of 1 yard of fabric.
Cost of 2 yard = $5.00
So, the unit price of 1 yard =
= $2.50
So, the unit price per of the yard of fabric = $2.50
Also, we know 1 yard = 36 inches
So, 2 yard = 36 x 2 = 72 inches
⇒ 72 inches of fabric costs $5
So, the cost of 1 inch of fabric =
So, the unit rate per inch of fabric is $0.0694.