4.3k views
5 votes
Jake is buying fleece fabric to make blankets. The local craft store sells 2 yards of fleece fabric for $5.00. What are the two different unit rates that can represent the situation?

User Enfinet
by
5.2k points

2 Answers

2 votes

The unit price per of the yard of fabric = $2.50

The unit rate per inch of fabric is $0.0694.

Explanation:

The unit price of any object is the price of per unit.

Now, here given :

The cost of 2 yards of fabric = $5.00

So, to find the unit price, we need to find the cost of 1 yard of fabric.

Cost of 2 yard = $5.00

So, the unit price of 1 yard =
(5)/(2) = $2.50

So, the unit price per of the yard of fabric = $2.50

Also, we know 1 yard = 36 inches

So, 2 yard = 36 x 2 = 72 inches

⇒ 72 inches of fabric costs $5

So, the cost of 1 inch of fabric =
(5)/(72 ) = 0.0694

So, the unit rate per inch of fabric is $0.0694.

User Newbreedofgeek
by
5.0k points
3 votes

Answer:

The correct answer is 1 yard of fleece fabric for $2.50 and 0.4 yard of fleece fabric for $1.

Explanation:

The local craft store sells 2 yards of fleece fabric for $5.00.

To get unit rates, we use the unitary method. There can be possible two unit rates, one per dollar and the other as per yard.

Per dollar unit rate:

The local craft store charges $5.00 for 2 yards of fleece fabric.

The local craft store charges $1.00 for (
(2)/(5) = ) 0.4 yards of fleece fabric.

Per yard unit rate:

The local craft store sells 2 yards of fleece fabric for $5.00.

The local craft store sells 1 yard of fleece fabric for (
(5)/(2) = ) $2.50 .

User Linens
by
4.7k points