Answer:The Net operating income would decline by $119,800 per year
Step-by-step explanation:
The question is based on the make or buy decision which can be solved by using the concept of relevant cost . A relevant cost is a future cost which depend on the circumstances prevailing at the time of making the decision.
Make. Buy. Make. Buy
$ $ $ $
Direct materials 1.20. 15.80. 21,600. 284,400
Direct Labour. 2.20. 39,600
Variable overhead 3.30. 59,400
Supervisor salary 1.00. 18,000
Fixed overhead. 8.50. 153,000. 127,000
--------- ------------- ----------------- -----------------
16.20. 15.80. 291,600. 411,400
------------- --------------- ------------------ -----------------
The difference is 16.20 - 15.80 = $0.40
The difference is 291,600 - 114,400 = ($119,800)
Therefore the Net operating income would decline by $119,800 per year
Workings
Direct materials = 1.20 × 18,000 = $21,600
Direct Labour = 2.20 × 18,000 = $39,600
Variable overhead = 3.30 × 18,000 =$ 59,400
Supervisor salary = 1.00 × 18,000 = $18,000
Fixed overhead ( Allocated general overhead ) = 8.50 × 18,000 =$ 153,000
Direct materials = 15.80 × 18,000 = $284,400
Fixed overhead = 153,000 - 26,000 =$ 127,000