Answer:
Each Dvd Costed 23$
Explanation:
What You do is
874$ Divided By 38 Equels 23$ Each
Cost of 38 DVD's = $874
Cost of 1 DVD = 874/38
= $ 23
To find the unit rate, divide the total cost by total number of items
5.2m questions
6.8m answers