Answer with Step-by-step explanation:
Let speed of one car=x miles/h
Speed of second car=x+8 mi/h
Time,t=2 hours
Distance between two cars=208 miles
We have to find the average speed for each car for 2-hour trip.
Distance=

Distance traveled by one car=2x
Distance traveled by second car=2(x+8)
According to question





Speed of one car=48mph
Speed of second car=48+8=56mph