Answer:
18.5 s
Step-by-step explanation:
We are given that
Time,t=7 s
Number of cars=7
Initial velocity =u=0
Length of a car=L

Using the formula


Length of seven cars=7L




Hence,it takes 18.5 s after the train starts moving until the back of the seventh car passes you