Answer:
161.9 Hz ( fundamental resonant frequency )
other resonant frequencies: 323.85 Hz, 485.7 Hz..
Step-by-step explanation:
Given:
A= 130
=> 130 x

Tension T= 600N
Length L= 20cm= 0.2m
Density of tendon ρ= 1100 kg/

Linear mass density is defines as:
μ = m/L = ρV/ L = ρAL / L
μ = ρA
where,
m=mass , V = volume, L= length , A= cross section area and ρ= density
so, μ = 1100 x 130 x
=> 0.143 kg/m
Wave speed in the string is defines as
v= sqrt(T/μ)
where,
T is string tension and μ is the linear mass density.
So,
v=

v= 64.77 m/s
Frequencies of standing wave- modes of a string of length L fixed at both ends can be defines as:
fm = m (
) where m= 1,2,3,4,.....
Therefore, fundamental resonant frequency of her Achilles tendon is:
=
=> 161.9 Hz
The other resonant frequencies can be find by integral multiples of frequence.
So,

= 323.85 Hz
= 485.7 Hz