Answer:
Speed of sound for Middle C = 345.01 m
Step-by-step explanation:
Given
Frequency of Middle C = 261.63 Hz = 261.63

Wavelength of Middle C = 131.87 cm
Speed of sound for Middle C = ?
We know that for all waves, the relationship between wavelength λ, frequency f and speed v is same and given by the equation:
v = fλ
Therefore, Speed of sound for Middle C = 261.63
x 131.87 cm
= 34501.148 cm
= 345.01 m