89.9k views
3 votes
Brand A has a pack of 28 pencils for $4.19. Brand B has a pack of 72 pencils for $9.12.

Find the unit price for each brand

User Euthyphro
by
8.3k points

1 Answer

4 votes

Divide total price by number of pencils in the pack:

Brand A: 4.19 / 28 = 0.149 per pencil

Brand B: 9.12 / 72 = 0.127 per pencil

Round the answers as needed.

User MichaelW
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories