204k views
4 votes
A store sells 3 T-shirts for $27.42. What is the unit cost per T-shirt?

2 Answers

5 votes

Answer:

$9.14

Explanation:

27.42/3 = 9.14

User Daniel Pereira
by
5.6k points
2 votes

Answer:

$9.14

Explanation:

27.42 divided by 3 = $9.14 per shirt

User Jav
by
4.8k points