Answer:
342g/mol
Step-by-step explanation:
Molar mass of carbon=12, hydrogen=1 and oxygen=16
therefore C12H22O11=12(12)+22(1)+11(16)
=144+22+176
=342g/mol
7.9m questions
10.5m answers