171k views
5 votes
A store can buy boxes of 8 calculators each for $32 or boxes of 5 calculators for $30. How much less is each calculator if the store buys boxes of 8 calculators each Instead of boxes of 5 calculators each?

User Jason Wood
by
5.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Buying boxes of 8 calculators each for $32 is $2 cheaper than the buying boxes of 5 calculators each

Explanation:

If boxes of 8 calculators cost $32, then each box of calculator will cost

$32/8 = $4

If Boxes of 5 calculator cost $30, then each box of calculator will cost

$30/5 = $6

The difference between the two price is $6 - $4 = $2

Therefore buying boxes of 8 calculators each for $32 is $2 cheaper than the other

User John Hazen
by
5.9k points
2 votes

Answer:

$2

Explanation:

The price of each calculator is found by dividing the box price by the number of calculators in the box.

$30/5 -$32/8 = $6 - $4 = $2

In boxes of 8, each calculator costs $2 less.

User RJ Cuthbertson
by
5.3k points