2.9k views
1 vote
1. Determine the volume of 1M NaOH that is required to reach the equivalence point with 25.00 mL of HCl (of unknown concentration). From there, calculate the original concentration of the unknown HCl solution.

1 Answer

3 votes

The given question is incomplete. The complete question is :

Determine the volume of 1M NaOH that is required to reach the equivalence point with 25.00 mL of HCl (of unknown concentration). From there, calculate the original concentration of the unknown HCl solution.

Volume of 1M NaOH used = 2.80 mL

Answer: Thus the original concentration of the unknown HCl solution is 0.112 M

Step-by-step explanation:

The balanced chemical reaction will be :


NaOH+HCl\rightarrow NaCl+H_2O

To calculate the concentration of acid, we use the equation given by neutralization reaction:


n_1M_1V_1=n_2M_2V_2

where,


n_1,M_1\text{ and }V_1 are the n-factor, molarity and volume of acid which is
HCl


n_2,M_2\text{ and }V_2 are the n-factor, molarity and volume of base which is NaOH.

We are given:


n_1=1\\M_1=?\\V_1=25.00mL\\n_2=1\\M_2=1M\\V_2=2.80mL

Putting values in above equation, we get:


1* M_1* 25.00=1* 1* 2.80\\\\M_1=0.112

Thus the original concentration of the unknown HCl solution is 0.112 M

User Dameion
by
6.8k points