60.8k views
14 votes
A 5 poundcartonof clementine oranges priced at $4.30. what is the price per pound

User Rubin
by
5.6k points

2 Answers

9 votes
The answer to the question is 0.86
User Nishani
by
4.6k points
5 votes

Answer:

$0.86, or 86 cents

Explanation:

5 = $ 4.30

1 = $ 0.86

$4.30/5 = $0.86, or 86 cents per pound.

User Daniel Bo
by
5.4k points