184k views
3 votes
A horizontal clothesline is tied between 2 poles, 14 meters apart. When a mass of 2 kilograms is tied to the middle of the clothesline, it sags a distance of 5 meters. What is the magnitude of the tension on the ends of the clothesline?

1 Answer

2 votes

Answer:13.72 N

Step-by-step explanation:

Given

mass
m=2\ kg

Length of clothesline
L=14\ m

sagging after hanging mass
y=5\ m

From FBD it clear that net force in vertical direction is zero therefore


2T\sin \theta =mg


T=(mg)/(2\sin \theta )


T=(2* 9.8)/(2* (5)/(7))


T=13.72\ N

A horizontal clothesline is tied between 2 poles, 14 meters apart. When a mass of-example-1
User Kavu
by
7.0k points