114k views
2 votes
The total cost of 100 pencils purchased at a constant rate is $39. what is the unit price

1 Answer

0 votes

Answer:

Explanation:

Unit price = Total cost/ number of pencils


=(39)/(100)\\\\=0.39

= $0.39

User Kelly Goedert
by
6.2k points