139k views
1 vote
A point charge with charge q1 = 3.40 μC is held stationary at the origin. A second point charge with charge q2 = -4.90 μC moves from the point ( 0.125 m , 0) to the point ( 0.280 m , 0.235 m ). How much work W is done by the electric force on the moving point charge?

1 Answer

3 votes

Answer:

-0.79 J

Step-by-step explanation:

We are given that


q_1=3.4\mu C=3.4* 10^(-6) C


1\mu C=10^(-6) C


q_2=-4.9\mu C=-4.9* 10^(-6) C


x_1=0.125,y_1=0


x_2=0.280,y_2=0.235

We have to find the work done by the electric force on the moving point charge.


r_1=√(x^2_1+y^2_1)=√((0.125)^2+0)=0.125


r_2=√((0.280)^2+(0.235)^2)=0.366

Work done,
W=kq_1q_2((1)/(r_1)-(1)/(r_2))

Where
k=9* 10^9

Using the formula


W=9* 10^9* 3.4* 10^(-6)*(-4.9* 10^(-6))((1)/(0.125)-(1)/(0.366))


W=-0.79 J

User Alex Rashkov
by
7.1k points