24.6k views
4 votes
An AC generator supplies 230 V peak voltage at 210 Hz frequency. How much power is dissipated in a resistor with R = 225 Ω resistance connected to the generator?

1 Answer

2 votes

Answer:

The power dissipated in a resistor is 117.54 watts.

Step-by-step explanation:

Given that,

Peak voltage of the Ac generator, V = 230 V

Frequency, f = 210 Hz

Resistance, R = 225 ohms

We need to find the power dissipated in a resistor. The power generated is given by :


P=(V^2_(rms))/(R)


V_(rms)=(V)/(√(2) )\\\\V_(rms)=(230)/(√(2) ) \\\\V_(rms)=162.63\ V

So,


P=(162.63^2)/(225)\\\\P=117.54\ W

So, the power dissipated in a resistor is 117.54 watts. Hence, this is the required solution.

User Nowshad
by
7.3k points