70.7k views
4 votes
An object is constrained by a cord to move in a circular path of radius 1.3-m on a frictionless, horizontal surface. The cord will break if the tension exceeds 15.7-N. The maximum kinetic energy that this object can have is _____ J. Round your answer to the nearest whole number.

User Janechii
by
6.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Kinetic energy will be equal to J

Step-by-step explanation:

We have given radius of the path r = 1.3 m

Tension in the string T = 15.7 N

At breaking point
T=(mv^2)/(r), here T is tension, m is mass and v is velocity and r is radius

So
mv^2=Tr


mv^2=16* 0.5=8

We have to find the kinetic energy

Kinetic energy is given by
KE=(1)/(2)mv^2

So
KE=(8)/(2)=4J

So kinetic energy will be equal to J

User Dzilla
by
6.5k points