144k views
5 votes
Looking at the bill in a restaurant Mr. Svoboda had a difficult time reading the price of the meal. But he could see that 5% tax, or $0.73,was added to it. What would be a 15% tip on the meal, if it were figured before taxes?

User Bmat
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The tip would be worth $2.19

Explanation:

x - is the full bill

1/20 x = $0.73

Solve for x:

Multiply both sides by 20.

20*(1/20 x) = 20*(0.73)

x = 14.6

Now we just have to find 15% of x to find the tip.

3/20 (14.6) = 2.19

So, the tip would be worth $2.19

User Gareth Oakley
by
6.7k points