235k views
4 votes
Now say we have an infinite sequence of independent random variables Xi (that is to say X1;X2;X3; ::::) with density f(x) stated earlier. c. What is the probability that the first random variable/trial to be greater than 2 is on the 10 trial (first 9 trials are less than 2 and the 10 trial is greater than 2)

1 Answer

4 votes

Answer:

a) The value of c that will make the density function a probability density function = 0.0430

b) P(X=2) = 0.387

P(X > 2) = 0.35475 = 0.355 to 3 s.f

c) The probability that the first random variable/trial to be greater than 2 is on the 10 trial (first 9 trials are less than 2 and the 10 trial is greater than 2) = 0.0000018125 = (1.8125 × 10⁻⁶)

The probability of getting a value greater than 2 on the 10th trial and getting a Value NOT greater than 2 on first 9 trials = 0.006878

d) 0.9806

Explanation:

Continuous random variable X with density function f(x) = c (1 + x³) where c = constant

with a support SX = [0,3]

a) Value of c that will make the density function a valid probability density function.

A valid probability density function sums up to give 1 over the interval of its sample space. That is, the sum of the probabilities over its sample space equals 1.

P(U) = ∫³₀ f(x) dx = 1

∫³₀ c (1 + x³) dx = 1

c ∫³₀ (1 + x³) dx = 1

c [x + (x⁴/4)]³₀ = 1

c [3 + (3⁴/4)] = 1

23.25c = 1

c = (1/23.25)

c = 0.0430

The value of c that will make the density function a probability density function = 0.0430

b) Probability that X = 2

f(x) = 0.043 (1 + x³)

P(X=2) = f(2) = 0.043 (1 + 2³) = 0.043 (1 + 8)

P(X=2) = 0.043 × 9 = 0.387

Probability that X is greater than 2 = P(X > 2)

P(2 ≤ X ≤ 3) = ∫³₂ f(x) dx

P(2 ≤ X ≤ 3) = ∫³₂ 0.043 (1 + x³) dx

= 0.043 ∫³₂ (1 + x³) dx

= 0.043 [x + (x⁴/4)]³₂

= 0.043 {[3 + (3⁴/4)] - [2 + (2⁴/4)]}

= 0.043 {23.25 - 6}

= 0.043 × 17.25

P(2 ≤ X ≤ 3) = P(X ≥ 2) = 0.74175

P(X > 2) = P(X ≥ 2) - P(X=2)

= 0.74175 - 0.387 = 0.35475

c) the probability that the first random variable/trial to be greater than 2 is on the 10 trial (first 9 trials are less than 2 and the 10 trial is greater than 2)

P(X>2) = 0.35475

P(X<2) = 1 - P(X ≥ 2) = 1 - 0.74175 = 0.25825

The required probability = [P(X<2)]⁹ × [P(X>2)] = (0.25825)⁹ × (0.35475) = 0.0000018125 = (1.8125 × 10⁻⁶)

Although, this probability could also be interpreted as the probability of getting a Value greater than 2 on the 10th trial and getting a value NOT greater than 2 on first 9 trials.

P(X>2) = 0.35475

Probability of X not greater than 2 = P(X<2) + P(X=2) = 1 - 0.35475 = 0.64525

Required probability = [P(X≤2)]⁹ × P(X>2) = (0.64525)⁹ × 0.35475 = 0.006878

d) Probability that it will take less than 10 random variables/trials before we see a trial that is greater than 2?

This is a sum of probabilities from getting a trial greater than 2 on the first attempt to getting it on the 9th attempt (less than 10 trials)

P(X>2) = 0.35475

Probability of X not greater than 2 = P(X<2) + P(X=2) = 1 - 0.35475 = 0.64525

Required probability = [0.35475 + (0.64525)(0.35475) + (0.64525)²(0.35475) + (0.64525)³(0.35475) + (0.64525)⁴(0.35475) + (0.64525)⁵(0.35475) + (0.64525)⁶(0.35475) + (0.64525)⁷(0.35475) + (0.64525)⁸(0.35475)] = 0.980611147 = 0.9806

Hope this Helps!!!

User Sumaya
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories