Answer:
We are 99% confident that about (31.6 to 52.38) % of population would attend the Winter Formal.
Explanation:
Given:
- The sample proportion p = 63 out of 150
- The sample size n = 150
Find:
- The required confidence interval and its interpretation.
Solution:
- To develop CI at 99%, we need Z-score value at significance level a = 1 - CI.
a = 1 - 0.99 = 0.01
CI: Z_a/2 = Z_0.005 = 2.58
-The formula for developing the confidence interval for any proportion p is given by:

- We can now determine the 99% confidence interval for p using above expression.
p = 63 / 150 = 0.42
1-p = 0.58

- We are 99% confident that about (31.6 to 52.38) % of population would attend the Winter Formal.