Answer:
13.20 cm/s is the rate at which the water level is rising when the water level is 4 cm.
Step-by-step explanation:
Length of the base = l
Width of the base = w
Height of the pyramid = h
Volume of the pyramid =

We have:
Rate at which water is filled in cube =

Square based pyramid:
l = 6 cm, w = 6 cm, h = 13 cm
Volume of the square based pyramid = V





Differentiating V with respect to dt:




Putting, h = 4 cm


13.20 cm/s is the rate at which the water level is rising when the water level is 4 cm.