231k views
5 votes
Last month, the Nunez family spent $218.85 for 1,214 kilowatt hours of electricity. What is the unit rate per kilowatt hour?

User Bcholmes
by
5.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$.18 per kilowatt hour

Explanation:

To find the rate per kilowatt hour

Take the price and divide by the kilowatt hours

218.85/1214

.180271829

Since this is money,we round to the nearest cent

$.18 per kilowatt hour

User Shaneika
by
5.8k points