82.5k views
4 votes
Abby buys 4 pencils and 2 erasers for $3.58. Micheal buys 1 pencil and 6 erasers for $2.49

what is the cost of 1 pencil and 1 eraser ?

1 Answer

3 votes

Answer:

1 pencil = $0.75

1 eraser = $0.29

Explanation:

4p+2e=3.58 1p+6(0.29)=2.49

1p+6e=2.49 1p+1.74=2.49

p=2.49-6e 1p=0.75

4(2.49-6e)+2e=3.58 p=0.75

9.96-24e+2e=3.58

9.96-22e=3.58

-22e=-6.38

e=0.29

User Mayur Kukadiya
by
7.8k points