Answer:
The length of the wire from which the coil is made is 47 m
Step-by-step explanation:
Given;
number of turns, N = 140 turns
magnetic field strength, B = 0.45 T
frequency of the generator, F = 60 Hz
root mean value of emf = 120 V
Peak emf, V₀ = Vrms × √2
V₀ = 120 × √2 = 169.71 V

where;
L is the total length of the wire from which the coil is made
substitute the values given and solve for L

Therefore, the length of the wire from which the coil is made is 47 m