226k views
4 votes
A ship approaches a cliff and sounded its speaker. If it recieves the sound after 6 seconds. calculate the distance if the speed is 340ms-1​

User Aneesha
by
7.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

  • 1,000 m (rounded to one significant figure)

Step-by-step explanation:

The equation is:


distance\text{ }traveled\text{ }by\text{ }the\text{ }sound=speed* time

  • speed = 340m/s
  • time = 6 seconds (the sound travels the distance back and forth)


distance\text{ }traveled\text{ }by\text{ }the\text{ }sound=340m/s* 6s=2,040m

Hence, the distance between the ship and the cliff is half the distance traveled by the sound:

  • 2,040m / 2 = 1,020 m.

If you round to one significant figure, because the time has just one significant figure, the answer is 1,000m.

User Coolest
by
6.5k points