55.4k views
3 votes
Pablo wants to buy a steak at the grocery store has two options the first is 1.37 pounds and cost 9.59 the second is 1.75 pounds and cost 10.85 which is the better buy and why

2 Answers

4 votes

Answer:

The second one which is $10.85 for 1.75 pound is better to buy because the cost per pound of the second one is less than the cost per pound of the first one.

Explanation:

User Yiyuan Lv
by
6.1k points
3 votes

Answer:

1.75 pounds costing 10.85 is better buy as it is cheaper at 6.2 per pound

Explanation:

1.37 pounds cost 9.59

that is 1 pound = 9.59/1.37

= 7

for 1.75 pounds costing 10.85

1 pounds = 10.85/1.75

= 6.2

Therefore at this cost prices, 1.7 pounds costing 10.85 is better as it is cheaper

User Yclian
by
6.3k points