116k views
20 votes
You can buy 5 oranges for $2.50. What is the unit rate for 1 orange? How much would 8 oranges cost?

User Walmik
by
5.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Explanation:

You have to divide 5 by 2 to find the unit rate.

5/2= 2.5

Hope this helps.

User Takethefake
by
5.1k points