217k views
3 votes
Help me please, I’ve been stuck on this. :(

Help me please, I’ve been stuck on this. :(-example-1

1 Answer

5 votes

Answer: 0.98 cents

Explanation:

First you want to get the amount of apples to one pound.

3.5 to 1

3.5 divided by 3.5 equals to one.

Now you need to o the same thing to the cost

3.43 divided by 3.5

= 0.98

since we are talking money it would be 0.98 cents

User Michael Commons
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.