Answer:
Earl will mow ≥ 18 lawns in five days
Explanation:
cost of bike / expected amount = $515
Daily bonus earned = $15
Bonus earned in 5 days = $15 * 5 = $75
Remaining amount would be = expected amount - bonus earned in 5 days
= $515 - $75 = $440
The amount remaining will be worked for in five days
1 lawn = $25
X lawns = $440
cross multiply
$25 x = $440 therefore x =
= 17.6 lawns
In five days Earl will have to mow a minimum of 18 lawns to have a enough money to buy the bike