Answer:
18s
Step-by-step explanation:
Given parameters:
Work done by hamster = 180J
Power of hamster = 10W
Uknown:
Time taken for the hamster to generate the work = ?
Solution:
Power can be defined as the rate at which work is being done by a body. It is related to both work done and time by the expression below;
Power =

Time taken =

Time taken =
= 18s