178k views
2 votes
A 4-cup carton of pineapple juice costs $1.56. What is the price per pint?​

2 Answers

1 vote

Answer:

Explanation:

4 cups =2 pints US

$1.56=2 pints

Divide by 2

$0.78=1 pint

User Sharadendu Sinha
by
5.5k points
3 votes

Answer:

$.78

Explanation:

There are two cups in one pint. I said $1.56 divided by 2.

I am pretty sure that this is the answer. Tell me if I am wrong

User Vince Banzon
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.