94.0k views
2 votes
Chase and Sara went to the candy store. Chase bought 5 pieces of fudge and 3 pieces of bubble gum for a total of $5.70. Sara bought 2 pieces of fudge and 10 pieces of bubble gum for a total of $3.60. Which system of equations could be used to determine the cost of 1 piece of fudge, f, and 1 piece of bubble gum, g?

1 Answer

4 votes

Answer:

5f+3g=5.70

2f+10g=3.60

Explanation:

Cost of 1 piece of fudge =f

Cost of 1 piece of bubble gum =g

If Chase bought 5 pieces of fudge and 3 pieces of bubble gum for a total of $5.70.

Chase's Cost:

For 5 pieces of Fudge, his cost is 5f

For 3 pieces of bubble gum, his cost is 3g

His Total, 5f+3g=$5.70

Sara bought 2 pieces of fudge and 10 pieces of bubble gum for a total of $3.60.

Sara's Cost:

For 2 pieces of fudge, her cost is 2f

For 10 pieces of bubble gum, her cost is 10g

Her Total, 2f+10g=$3.60

The system of equation that could be used to determine the cost of 1 piece of budge and bubblegum is then:

5f+3g=$5.70

2f+10g=$3.60

User Samanta
by
5.3k points