Answer:
Therefore,
We can use Computer to surf internet for 5.7 hours.
Step-by-step explanation:
Given:
For Clothes Dryer,
Current, I = 14 A
Voltage, V = 240 V
Time, t = 33 min = 33 × 60 = 1980 s
For Computer,
Current, I = 2.7 A
Voltage, V = 120 V
To Find:
Time, t = ? For Computer to surf with the Energy of Clothes Dryer,
Solution:
According to Joule's Law, Energy in joules for voltage "V" and Current "I" for time "t" second is given as,

For Clothes Dryer
Substituting the values we get

Now for Computer we have E = 6652.8 kJ, then time will be
Again we have,

Substituting the values we get

Time in Minutes,

Time in hours again we have to divide minutes by 60

Therefore,
We can use Computer to surf internet for 5.7 hours.