Answer:
1.2 J/g.°C or 1200 J/kg.°C
Step-by-step explanation:
Heat lost by the material = heat gained by water.
CM(t₁-t₃) = cm(t₃-t₂)......................... Equation 1
Where C = specific heat capacity of the material, M = mass of the material, c = specific heat capacity of water, m = mass of water, t₁ = initial temperature of the material, t₂ = initial temperature of water, t₃ = final temperature of the system.
make C the subject of the equation
C = cm(t₃-t₂)/M(t₁-t₃)......................... Equation 2
Given: M = 25 g, m = 100 g, t₁ = 80 °C, t₂ = 20 °C, t₃ = 24 °C
Constant: c = 4.2 J/g.°C
Substitute into equation 2
C = 100(4.2)(24-20)/25(80-24)
C = 100(4.2)(4)/25(56)
C = 1680/1400
C = 1.2 J/g.°C or 1200 J/kg.°C