Answer:
(a). The emf induced in the loop is 0.005467 V.
(b). The direction of the current is clock wise direction.
Step-by-step explanation:
Given that,
Circumference = 165.0 cm
Constant rate = 12.0 cm/s
Magnetic field = 0.500 T
Time = 9.0 s
We need to calculate the emf induced
Using formula of emf


...(I)
Area of the coil is

Put the value of area in equation (I)
...(II)
The circumference of the coil is


Put the value into the formula


The rate of change of radius is


The radius of the coil in 9 sec


Put the value in the equation (I)


The magnitude of the emf

(b). Right hand rule :
According to right hand rule,
The thumb shows the direction of force, the index finger shows the direction of magnetic field and the middle finger shows the direction of current.
So, The direction of the current is clock wise direction.
Hence, (a). The emf induced in the loop is 0.005467 V.
(b). The direction of the current is clock wise direction.