159k views
4 votes
During its first year of operation Salon Manufacturing Company sold 1,200 units of inventory. Salon incurred variable product cost of $6.50 per unit and $2,500 of fixed manufacturing overhead costs. The sales price of the products was $10.00 per unit. Salon uses variable costing. Based on this information Salon will report net income of

1 Answer

5 votes

Answer:

Net income is $1,700

Step-by-step explanation:

Sales revenue ($10*1200) $12000

Variable cost($6.5*1200) ($7800)

Contribution margin $4200

Fixed manufacturing overhead($2500)

Net income $1700

Using variable costing method implies that the fixed overhead cost is not charged to products instead expensed once it is incurred as a period costs rather than each item of inventory having its share of overhead cost as it is obtainable under absorption costing method

User Mstrom
by
8.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.