21.0k views
2 votes
A solution of phosphoric acid was made by dissolving 10.0 g of H3PO4 in 100.0 mL of water. The resulting volume was 113 mL. Calculate the density, mole fraction, molarity, and molality of the solution. Assume water has a density of 1.00 g/cm3.

1 Answer

6 votes

Step-by-step explanation:

Mass of solute = 10.0 g

mass of solvent(water) = m

Volume of solvent( water) = v = 100.0 mL

Density of water= d =
1 g/cm^3=1 g/mL


1 mL= 1 cm^3


m=d* v=1.0 g/mL* 100.0 = 100.0 g

Mass of solution(M) = Mass of solute + mass of solvent

M = 10.0 g + 100.0 g = 110.0 g

Volume of the solution = V = 113 mL

Density of the solution = D


D=(M)/(V)=(110.0 g)/(113 mL)=0.9734 g/mL

The density of the solution is 0.9734 g/ml.

Moles of phosphoric acid =
n_1=(10.0 g)/(98 g/mol)=0.1020 mol

Moles of water =
n_2=(100.0 g)/(18g/mol)=5.556 mol

Mole fraction of phosphoric acid =
\chi_1


\chi_1=(n_1)/(n_1+n_2)=(0.1020 mol)/(0.1020 mol+5.556 mol)


\chi_1=0.01803

Mole fraction of water =
\chi_2


\chi_2=(n_2)/(n_1+n_2)=(5.556 mol)/(0.1020 mol+5.556 mol)


\chi_2=0.9820


[Molarity]=\frac{\text{Moles of solute}}{\text{Volume of solution(L)}}

Moles of phosphoric acid = 0.1020 mol

Volume of the solution = V = 113 mL = 0.113 L ( 1 mL = 0.001 L)

Molarity of the solution :


=(0.1020 mol)/(0.113 L)=0.903 M


[Molality]=\frac{\text{Moles of solute}}{\text{Mass of solvent(kg)}}

Moles of phosphoric acid = 0.1020 mol

Mass of solvent(water) = m =100.0 g = 0.100 kg ( 1 g = 0.001 kg)

Molality of the solution :


=(0.1020 mol)/(0.100 kg)=1.02 mol/kg

User Jason Landbridge
by
4.8k points