33.1k views
1 vote
The starting salaries of individuals with an MBA degree are normally distributed with a mean of $40,000 and a standard deviation of $5,000. What is the probability that a randomly selected individual with an MBA degree will get a starting salary of at least $30,000?

1 Answer

5 votes

Answer:

97.72% probability that a randomly selected individual with an MBA degree will get a starting salary of at least $30,000

Explanation:

Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.

In a set with mean
\mu and standard deviation
\sigma, the zscore of a measure X is given by:


Z = (X - \mu)/(\sigma)

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

In this problem, we have that:


\mu = 40000, \sigma = 5000

What is the probability that a randomly selected individual with an MBA degree will get a starting salary of at least $30,000?

This is 1 subtracted by the pvalue of Z when X = 30000. So


Z = (X - \mu)/(\sigma)


Z = (30000 - 40000)/(5000)


Z = -2


Z = -2 has a pvalue of 0.0228

1 - 0.0228 = 0.9772

97.72% probability that a randomly selected individual with an MBA degree will get a starting salary of at least $30,000

User Rohit Patil
by
7.1k points