Answer:
Unitary cost= $23
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Direct materials= $10 per unit
Direct labor= $6 per unit
Variable overhead= $70,000
Units produced= 10,000
Under the variable costing method, the unitary production cost is calculated using direct material, direct labor, and unitary variable overhead.
First, we need to calculate the unitary variable overhead:
Unitary variable overhead= 70,000/10,000= $7
Now, we can calculate the total unitary cost:
Unitary cost= direct material + direct labor + unitary variable overhead
Unitary cost= 10 + 6 + 7= $23