Answer:
$60000
Step-by-step explanation:
Given: Sales = $300000.
Cost of goods available for sale= $270000.
The gross profit ratio= 30%
First finding the gross profit out of total sales.
Gross profit=

Gross profit=

∴ Cost of goods sold=

Cost of goods sold=

Cost of goods sold=

Hence, cost of goods sold=

Now, finding estimated cost of the ending inventory.
Cost of ending inventory=

⇒ Cost of ending inventory=

∴ Cost of ending inventory=

Hence, estimated cost of the ending inventory under the gross profit method would be $60000.