151k views
4 votes
Cantaloupes are on sale for 2 for $1.25. What is the unit rate?

1 Answer

5 votes

Answer:

$ 0.625 or rounded to approximetly $ 0.63 per unit

Explanation:

This is because they are selling 2 cantaloupes for $1.25. You would divide 1.25 by 2 to get the Answer of $0.63 per unit.

I hope this helps! : )

User MortenSickel
by
4.9k points